Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Hartuire pe net
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Hartuire pe net

Am nevoie de ajutor urgent, fostul meu prieten a pus un film pe net cu mine si ma santajeaza, ce sa fac ? ajutati-ma ca nu mai stiu ce sa fac

mareniuc95, utilizator
Daca l-a pus deja pe net, nu mai are cu ce sa va santajeze. Din doua, una.
@tgeorgescu :thumbup:
Ar putea sa limiteze accesul la filmulet (de pilda doar pt.prieteni :) )

@mare....95
Adresati-va politiei, au mai prins ,,smecheri" de acest gen.
Altii spuneau ca direct parchetului.
Subiecte de acest gen apar pe forum saptamanal.
DlGoe, utilizator
Menținerea filmului pe net poate fi obiectul unui șantaj.
Raportați postarea neadecvată (dacă este posibilă opțiunea).
Dvs. fiind în imagini și nu are acceptul dvs. de a fi publicat filmulețul, poate fi motiv de reclamație la poliție. Solicitați acolo ajutorul și specificați că, în cazul menținerii sau reapariției în orice media online sau altfel, fără acordul dvs., reprezintă un ultraj, atac la dreptul de intimitate în viața personala, etc. Luați numărul de înregistrare pe exemplarul dvs. de reclamație.
im82, utilizator
Pentru despagubiri privind respectul vietii private si al demnitatii persoanei umane, va puteti adresa instantei (art.72 si urm. Cod civil)
Pentru a identifica fapta penala, ar fi recomandat sa ne descrieti in ce consta "santajul" si mai multe detalii privind continutul filmului.