avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara. Declaratie
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara. Declaratie

Buna ziua!Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii daca se poate...
1.Tocmai ce mi-am deschis un pfa,mentionez ca nu am contabil si doresc sa fac o achizitie intracomunitara (sunt inscris ca platitor de TVA pentru achizitiile intracomunitare,asadar nu platesc tva-ul la achizitie).Dupa ce fac achizitia intracomunitara,cu factura unde trebuie sa merg?trebuie sa inscriu marfa?ce formular trebuie sa completez?care sunt procedurile...intreb deoarece este prima mea achizitie intracomunitara si nu stiu exact unde trebuie sa merg cu factura dupa ce imi ajunge marfa.
2.Ca PFA pot sa-mi trec masina pe firma?se merita?pot deconta benzina?asigurarile cum is ca PFA mai mari ?mai mici?asi vrea sa o trec pe PFA fiindca eu cu propria masina imi voi aduce marfa din strainantate in viitor.Dar daca nu am un avantaj,nu o mai trec.Nu stiu ce costuri vor fi dupa..asigurarea ma intereseaza in mod cert...creste sau ramane acceasi?sau scade?eu am citit pe anumite forumuri ca..Pfa`ul nu inseamna persoana juridica si doar persoanele juridice isi pot deconta benzina si alte cheltuieli avute cu autoturismul care e trecut pe firma.
Astept cu interes raspunsurile dvs. la aceste nedumeriri pe care le am.
O zi buna tuturor!
Ultima modificare: Luni, 8 Decembrie 2014
vasile15, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 17:08, 6 Ianuarie 2015
EU SUNT PLATITOR DE TVA...."Dvs nu aplicati taxare inversa. Este doar "o pacaleala". Taxare inversa o fac platitorii de tva( deduc si colecteaza tva in acelasi timp)."
Ati scris : "sunt inscris ca platitor de TVA pentru achizitiile intracomunitare,"
Adica : aveti un cod de TVA pt achizitii intracomunitare diferit de codul fiscal primit la registru ? Eu asa inteleg din ce ati scris. Daca este asa, rezolvarea mea este ok.
Daca sunteti inregistrata in scopuri de TVA ( adica pe langa codul fiscal primit la registru vi s-a pus un RO in fata), atunci faceti taxare inversa..

Dar din enunt eu am inteles ca doar aveti un cod de tva pt operatiuni intracomunitare.... care nu este acelasi lucru cu persoana inregistrata in scopuri de tva...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva taxare inversa narcisal narcisal Va rog, daca ma poate lamuri cineva! In cazul achizitiei de cereale - grau pentru insamantat, operatiune cu taxare inversa, achizitorul ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva cu taxare inversa portocala142002 portocala142002 Buna ziua!Tocmai mi-am depus dosarul pentru infiintarea unui PFA si acum nu stiu ce si cum sa fac privind tva`ul..Eu marfa o achizitionez din UE ..din afara ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare de bunuri anca332 anca332 Buna ziua, Am si eu o speta destul de complicata. Am o Intreprindere familiala care face achizitii intracomunitare de bunuri (fructe si legume). Cand a ... (vezi toată discuția)