Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestarea deciziei de incetare C.I.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestarea deciziei de incetare C.I.M.

Unui salariat ii este incetat CIM conform art 65 alin 1 din Codul Muncii. Acesta este informat, in preaviz, ca nu i se poate oferi un alt post in cadrul unitatii. In perioada imediat urmatoare, societatea angajeaza alte persoane, pe acelasi post, cu acelasi C.O.R..
Salariatul poate contesta in instanta, decizia angajatorului de a-i desfiinta locul de munca? In baza caror articole poate face aceasta contestatie?
~ Conținut șters la cerere ~
sunt multe articole de invocat. apelati la un avocat din orasul dvs care sa va formuleze actiunea
Contestatia se face in baza art.211 lit.a din Legea nr.62/2011.

In speta, ar fi vorba despre faptul ca , nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post. (Hotararea nr. 865 din data 2009-06-16 pronuntata de Curtea de Apel Suceava)