Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contorizare individuala apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contorizare individuala apa rece

Buna ziua,
Avem o situatie bizara in blocul nostru: sunt 3 scari si doar o scara (scara 3 a noastra) doreste contorizare la scara. Exista suspiciuni ref la repartizarea cheltuielilor cu apa rece intre cele 3 scari (intamplator sau nu factura este emisa pentru scara 2, desi contorul este montat la scara 1).
Mentionez ca scara 3 este constituita ca asociatie de proprietatri cu personalitate juridica.
Intrebare:
- exista baza legala prin care sa ne putem contoriza fara acordul celorlalte 2 scari?
- locatarii scarii 3 isi pot monta contoare individuale de apartament?
Multumesc foarte mult
Daca sunteti constituiti ca asociatie de sine-statatoare, atunci puteti cere furnizorului sa va monteze contor de bransament la scara, lucrare pe care o veti plati.
In acest caz veti avea factura proprie, iar proprietarii isi vor putea monta in apartamente apometre.
Exista solutia de a monta 3 contoare pasante intre cele 3 scari.
situatie similara. însa ne-am înfiintat propria asociatie de proprietari ceas general pt scara noastra de apa si coloane separate pt fiecare apartament ceasurile frumos grupate într-o cutie cu geam de sticla pt a nu fi nici o suspiciune la citirea lor. se poate daca e bunavointa!