Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

Care sunt documentele care trebuie depuse la ITM in cazul unei concedieri colective?
este o intreaga procedura , destul de complicata pe care trebuie sa o indepliniti si este prevazuta in codul muncii in principal.
La ITM se vor depune :
- inainte de concediere , o copie notificarii adresate sindicatului sau reprezentantilor salariatilor , notificare care va cuprinde :
a) numarul total si categoriile de salariati;
b) motivele care determina concedierea preconizata;
c) numarul si categoriile de salariati care vor fi afectati de concediere;
d) criteriile avute in vedere, potrivit legii si/sau contractelor colective de munca, pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere;
e) masurile avute in vedere pentru limitarea numarului concedierilor;
f) masurile pentru atenuarea consecintelor concedierii si compensatiile ce urmeaza sa fie acordate salariatilor concediati, conform dispozitiilor legale si/sau contractului colectiv de munca aplicabil;
g) data de la care sau perioada in care vor avea loc concedierile;
h) termenul inauntrul caruia sindicatul sau, dupa caz, reprezentantii salariatilor pot face propuneri pentru evitarea ori diminuarea numarului salariatilor concediati.

- la data incetarii c.i.m. : REVISAL-ul
Inafara de aceasta notificare si de Revisal, nu se mai trimite nimic altceva? Ma refer la PV de alegere a reprezentantilor salariatilor sau Hotararea AGA cu privire la desfiintarea posturilor?
Nu se mai trimite/depune nimic la ITM , in afara de cele mentionate anterior.
Multumesc.