Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie de furt

am stran bani pt fondul clasei la parinti care leau mai ramas banii iam dat inapoi dar sunt uni care sustin acuma ca nu leam dat bani inapoi eu nam nici o dovada ca leam restituit bani sau ca ei miau dat mie ,au zis ca se duc la politie sa faca plangere.ce mi sar putea intampla sau cum ar trebui sa procedez
Dvs. v-ar trebui dovada ca i-ati restituit.
Ei pot dovedi cu martori la o adica.

Oricum e o aiureala toata chestia aceasta...

Nici infractiune nu este...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cum sa sustina asa ceva? sigur nu este vorba de altceva?
Ca si infractiune, poate fi vorba de abuz de incredere, parerea mea.
De ce abuz de incredere?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
vorba despre alt ceva?adica ?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

De ce abuz de incredere?

Oamenii au dat banii cu un anumit scop si anume pentru fondul clasei.
Infractiunea se poate consuma intr-una din modalitatile alterative, insusire, dispunere sau folosire, pe nedrept, ori refuzul de restituire.
Nu am spus ca exista infractiune, spun ca pentru asta ar putea face plangere, din descrierea utilizatoarei.

ART. 238c.p.
Abuzul de încredere
(1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.