avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie de furt

am stran bani pt fondul clasei la parinti care leau mai ramas banii iam dat inapoi dar sunt uni care sustin acuma ca nu leam dat bani inapoi eu nam nici o dovada ca leam restituit bani sau ca ei miau dat mie ,au zis ca se duc la politie sa faca plangere.ce mi sar putea intampla sau cum ar trebui sa procedez
Dvs. v-ar trebui dovada ca i-ati restituit.
Ei pot dovedi cu martori la o adica.

Oricum e o aiureala toata chestia aceasta...

Nici infractiune nu este...
Ultima modificare: Miercuri, 10 Decembrie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cum sa sustina asa ceva? sigur nu este vorba de altceva?
Ca si infractiune, poate fi vorba de abuz de incredere, parerea mea.
De ce abuz de incredere?
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Decembrie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
vorba despre alt ceva?adica ?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

De ce abuz de incredere?

Oamenii au dat banii cu un anumit scop si anume pentru fondul clasei.
Infractiunea se poate consuma intr-una din modalitatile alterative, insusire, dispunere sau folosire, pe nedrept, ori refuzul de restituire.
Nu am spus ca exista infractiune, spun ca pentru asta ar putea face plangere, din descrierea utilizatoarei.

ART. 238c.p.
Abuzul de încredere
(1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

înșelăciune art 244 mihai124s mihai124s Buna ziua am avut un mandat de perchezitie la mine si la fratele meu acasa pe data 05.06.2018 si fratele meu era urmarit de vreo 4 luni Si am fost ... (vezi toată discuția)
Abuz de incredere VladAndrei VladAndrei Buna ziua. Acum 2 luni am imprumutat , cu consimtamantul detinatorului , un amplificator de chitara.L-am tinut aproximativ 2 saptamani dupa care i l-am ... (vezi toată discuția)
Abuz de incredere elena744 elena744 Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti unde trebuie sa ma adresez in urmatoarea situatie :in data de 01.07.2011 am dat unei persoane suma de 700 euro pentru a-mi ... (vezi toată discuția)