Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deducere impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deducere impozit

Am un copil in varsta de 21 ani, la facultate si nu lucreaza.Este considerat in intretinere/daca da ,eu fiind pensionar, beneficiez de deducere la impozit?Mai mult si sotia este somer .>primesc deducere si pentru ea?
viorelus, utilizator
Sotia o puteti declara ca persoana in intretinerea dvs. si coasigurat, pentru a beneficia de asigurare de sanatate dupa terminarea somajului.
Deducere personala se acorda doar la veniturile din salarii.
Nu are rost sa declarati fiul ca persoana in intretinere, nu beneficiati de deducere.
Fiul dvs. nu poate fi coasigurat, dar pana este student si sub 26 de ani are asigurare de sanatate. Trebuie sa duca doar adeverinta de student la medicul de familie in fiecare an.