Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PLATA UNEI CHITANTE DE 2 ORI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PLATA UNEI CHITANTE DE 2 ORI

Buna ziua!
Daca imi puteti da un sfat!
Am platit o chitanta catre Inspectoratul de Stat in Constructii in decembrie 2007 si alta in iulie 2008 in care se achita un procent de aprox 1% din valoarea estimativa a lucrarilor(aprox 340 lei).Observand destul de tarziu , ma intreb acum ce mai pot face? E de ajuns doar o petitie catre ei?
ms
Daca nu se da curs petitiei urmeqaza sa ii actionati in judecata pentru plata nedatorata
Verificati legea aplicabila la data obtinerii autorizatiei de construire (art.30 din Legea nr.50/1991 reactualizata), daca nu cumva la finalizarea constructiei trebuia sa faceti o regularizare si sa achitati Inspectoratului de Stat in constructii diferenta pentru 1% din valoarea reala a lucrarilor,in baza procesului-verbal de receptie a lucrarii, dvs. achitand initial 1% din valoarea estimativa.Se mai percep si penalitati de intarziere, in functie de data receptionarii lucrarii.
Sa nu aveti vre-o surpriza neplacuta...
Iuliana Cermak, Avocat
Intr adevar , trebuie verificata legea in vigoare in momentul in care ati obtinut autorizatia de construire.Daca sunteti indreptatit , atunci puteti sa le trimiteti o instiintare cu privire la plata care ati efectuat-o in vederea regularizarii.
Mult succes ,