Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensii, deducere pentru persoana in intretinere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensii, deducere pentru persoana in intretinere

Exista deducere la impozitul pe pensie daca ai persoane in interetinere? Daca nu care este ratiunea?
Deducerea personala se acorda numai in cazurilor veniturilor din slarii , nu si a veniturilor din pensii.

Codul fiscal :
art. 56 Deducere personală
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
.....