Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA (avariere semiremorca)
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA (avariere semiremorca)

Unul dintre camioanele societatii a fost avariat intr-o parcare din Franta (este vb de o oglinda). Soferii au incheiat costatarea amiabila si s-a luat o copie dupa RCA-ul semiremorcii (inmatriculata in Germania) cu care s-a produs avaria.
Contactand un broker de asigurari din tara am aflat ca despagubirea nu poate fi facuta intrucat potrivit legislatiei romanesti este necesara asigurarea autotractorului si nu a semiremorcii.
Acest broker nu vrea (nu are chef) sa demareze procedura in vederea despagubirii sau asa este legea in Romania?
Daca este obligatoriu RCA-ul autotractorului atunci pentru ce se mai incheie RCA la semiremorci?
As vrea sa inteleg foarte bine cazul:
- cine a fost vinovatul in acest incident?
- vehiculul vinovat avea asigurare?
- daca e companie straina, care anume?
- ce despagubire se solicita?