avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Poate Primaria sa oblige firmele sa concesioneze ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Poate Primaria sa oblige firmele sa concesioneze locuri de parcare?

Bunaziua,
Pentru a obtine de la Primaria Brasov prelungirea Acordului de functionare pentru un punct de lucru in care desfasor activitati de secretariat (copiere documente), mi se solicita sa prezint copie dupa abonament de parcare sau dovada detinerii unui a in afara domeniului public conform HG nr.525/1996 (in care pentru situatia noastra nu exista obligativitate sa amenajam loc de parcare - cladire administrativa cu sub 10 angajati sau cladire comerciala cu sub 100 mp). Pentru ca locul de parcare nu poate fi decat in spatiul arondat imobilului de locuinte din care saptiul nostru face parte, nu dorim sa concesionam (este situat la distanta mare, ascuns de traficul arterei principale si chiar de imobil) el fiind inutil atat pentru peronalul propriu cat si clienílor.
Baza legala:
- OG 99/200 modif cu Legea 650/2002: art 6 alin 2 obliga exercitarea activitatii de comercializare sa fie supusa acordului administratiilor publice locale cu respectarea normelor proprii ale acestora.
- HCL Bv 469/2103 reglementeaza eliberarea si prelungirea acordului de functionare, enumerand la Art. 3 ce documente se vor anexa cererii depuse pentru eliberare, printre care la lit k precizeaza abonamentul de parcare.
- HG 525/1996 Regulament general de urbanism (mai sus mentionat).

Dupa o corespondenta de aprox 6 luni pozitia Primariei a ramas ferma: Pentru ca figuram in evidenta electronica ca proprietar de autovehicule suntem obligati sa detinem un loc de parcare chiar daca
a) solicitam prelungirea acordului vechi unde HCL 460/2013 nu solicita acel document ci doar al eliberarea unui acord nou - motivand in raspuns scris ca o prelungire este echivalenta cu o eliberare,
b) H.C.L. 927/2006 Art6 alin 2 precizeaza ca nu pot participa la procedura de atribuire a locurilor de parcare persoanele juridice care nu pot dovedi calitatea de proprietar al unui apartament in imobil (situatia noastra) - formuland in raspunsul scris articolul in cauza la care au adaugit dupa cuvantul proprietar cuvantul "posesor",
c) HG 525/1996 Regulamentul general de urbanism precizeaza ca in situatia noastra nu este nevoie de prevederea niciunui loc de parcare,
d) am demonstrat lipsa de utilitate al unui astfel de loc de parcare situat obligatoriu in acea parcare,
e) nu exista nici o prevedere legala de a conditiona organizarea unei activitati comerciale de detinerea a cel putin un loc de parcare ( fie si pentru priprietarii de autovehicule) - ei invoca lit K al HCL Bv 469/2103,

Mentionez ca exista mai multe situatii cand Primaria a emis Acorduri de functionare unor firme in absenta acestui document, motivul invocat de reprezentantul Primariei a fost lipsa locurilor de parcare in zona. Legea se aplica discriminatoriu?

Doresc sa contest in instanta aceasta conditionare.
Va rog sa formulati pareri cu privire la aceasta speta si eventual sa ma ajutati cu referinte legale ce mi-ar folosi in sustinerea cauzei.
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Aviz functionare dat de primarie danpin69 danpin69 Buna seara, Am o intrebare si anume: Sunt PFA, cu domeniu de activitate (coafura si alte activitati de infrumusetare cod CAEN 9602).Am mers la primarie ... (vezi toată discuția)
Temei legal plata parcare de resedinta giocont giocont Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa identific temeiul legal (lege, OG, OUG, hotarare de guvern, ordin sau regulament emis de un minister s.a.) pentru plata ... (vezi toată discuția)