Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Temei legal plata parcare de resedinta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Temei legal plata parcare de resedinta

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa identific temeiul legal (lege, OG, OUG, hotarare de guvern, ordin sau regulament emis de un minister s.a.) pentru plata locurilor de parcare, conform Regulamantelor emise de Consiliile Locale privind parcarile de resedinta (in special din zonele de blocuri).
In aceste regulamente, pe langa alte prevederi, se solicita plata pentru un loc de parcare de resedinta, amenajat de primarii, sub forma unui abonament periodic.
Am gasit un Regulament general de urbanism din 27.06.1996, aprobat prin HGR 525/1996, dar nu am identificat prevederi legate de plata parcarilor de resedinta.
Multumesc!
Puteti sa trimiteți o petiție la primăria de care aparțineți și va vor răspunde in scris.
Multumesc!
Am gasit ceva in Codul administrativ.