Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... consumator activ
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

consumator activ

Buna ziua,

Conform art.38 din Legea insolventei reglementeaza urmatoarele:
"Orice furnizor de servicii - electricitate, gaze naturale, apa, servicii telefonice sau altele asemenea - nu are dreptul, in perioada de observatie si in perioada de reorganizare, sa schimbe, sa refuze ori sa intrerupa temporar un astfel de serviciu catre debitor sau catre averea debitorului, in cazul in care acesta are calitatea de consumator captiv, potrivit legii"
Cei de la vodafone spun ca eu pot alege un alt furnizor asa ca daca nu o s aplatesc factura ei o sa ne suspende telefonul.
Este legal?
Dupa opinia me a nu.