Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical/concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical/concediu de odihna

Am fost in ITM 18 luni pe cod 14; am revenit la locul de munca prin pensionare medicala grd III cu drept de munca, la 01. 06. 14; am efectuat de atunci 4 zile de CO; in acest moment angajatorul imi spune ca mai beneficiez de 18 zile de concediu de odihna; mentionez ca inainte de boala aveam 25 zile/ an; inseamna ca am pierdut concediul de odihna pe 2013 integral. Este corect?
Va multumesc!
In prezent un angajator este obligat sa acorde CO unui salariat proportional cu timpul efectiv lucrat, ceea ce inseamna ca se scad CFP, conced med, absentele nemotiv, alte suspend ale CIM. Intrucat aceasta prevedere este in dezacord cu cele europene (Directiva 2003/88/CE ) se poate obtine CO integral, inclusiv pe anul 2013, dar numai in instanta.
In parlamentul Rom s-a adoptat o modificare a CM in acest sens, pt a pune in acord legislatia rom cu cea europeana, dar nu s-a publicat in MOf. Oricum nu se aplica retroactiv.
In concluzie, va obtineti dreptul pe 2013 doar in instanta, iar pe 2014 in acelasi fel pt diferenta de CO de pana la 25 de zile.
Modificarea CIM la timp partial nu modifica durata CO.
Multumesc!