Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Buna! sunt rezident in danemarca si am fost oprit de politie avand o alcolemie de 1.05 in sange si ,trecand pe culoare rosie a semaforului, dar nu mi sa retinut permisul , in acest timp am primit o scrisoare de la politie avand o amenda de aprox 1000 de euro si 2 clipuri penalizare ,urmand ca intr-un interval de 6 luni sa urmez un curs de alcool si scoala din nou .
-asi dori sa cunosc in caz de neprezentare la acest curs si scoala in termen de 6 luni ce suspendare primes si daca pot sa incep scoala in romania dupa suspendare
-si as mai dori sa stiu daca mai am dreptul de a conduce in romania
Multumesc!
-
Cel mai bine sa va adresati unui avocat care cunoaste legislatia rutiera din Danemarca. Dupa stiinta mea, urmarea scolii si sustinerea unui examen este obligatorie in perioada de suspendare a dreptului de conducere. Daca nu urmati scoala sau nu promovati examenul este posibil sa vi se anuleze permisul de conducere (nu sunt sigur). Vi s-a suspendat dreptul de a conduce autovehicule. Prin urmare, nu aveti dreptul sa conduceti in nicio tara.