avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Trebuie sa restitui indemnizatia?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Trebuie sa restitui indemnizatia?

Buna ziua. Vreau sa va cer parerea referitor la cazul urmator:
Am intrerupt concediul de crestere a copilului dupa 1 an si am revenit la acelasi loc de munca. Am informat si am depus actele necesare la DGASPC 4 in aceeasi zi, sau a doua zi cel tarziu (nu imi amintesc exact, au trecut 5 ani).
Acum, dupa 5 ani, am primit prin posta o instiintare ca trebuie sa restitui indemnizatia pentru o luna, pentru ca mi-am insusit-o necuvenit, in termen de 15 zile.
Eu i-am instiintat in timp util si am depus toate actele necesare la acel moment.
In concluzie, vreau sa stiu daca trebuie sa restitui aceasta suma si ce trebuie sa fac mai departe. Cui sa ma adresez?
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Ultima modificare: Joi, 11 Decembrie 2014
anutamariuta, utilizator
Cel mai recent răspuns: anutamariuta , utilizator 14:10, 11 Decembrie 2014
In principiu, daca ati primit acesti bani in plus trebuie sa-i restituiti.
Banuiesc ca v-au dat si termen de contestare a deciziei de restituire. Depuneti contestatie si expuneti-va motivele si solicitati sa se mai verifice inca o data suma de restituit. Verificati daca au trecut cinci ani de la data cand ati primit acesti bani, pentru ca daca au trecut atunci este posibil ca ei sa nu mai fie in termen sa solicite restituirea si in plus verificati daca va incadrati in amnistia fiscala pentru mame - Legea 126/2014 pentru modificarea OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, precum si pentru stabilirea unor masuri in vederea recuperarii debitelor inregistrate cu titlu de indemnizatie pentru cresterea copilului.
anutamariuta a scris:

...
Eu i-am instiintat in timp util si am depus toate actele necesare la acel moment.
....


Aveti vreo dovada in acest sens ?

Daca da, atunci va puteti adresa AJPIS-ului si/sau ANPIS-ului.
Multumesc pentru raspunsuri.
Mi-am reluat activitatea in 07.10.2009.
Am primit prin posta aceasta instiintare de plata abia ieri (data pe decizie este 03.12.2014).
Au trecut mai mult de 5 ani (sunt 5 ani si 2 luni).
Mai sunt indreptatiti sa imi solicite restituirea? Adica, este mentionat undeva chestia asta cu 5 ani?
Nu sunt 5 ani si 2 luni.

Termenul de prescriptie incepe sa curga de la 01.01.2010, potrivit Codului de procedura fiscala, art.91, si anume :

Art. 91 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.
....
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda de la politia comunitara din 2009 sylvertim70 sylvertim70 am primit prin posta o scrisoare recomanadata in care era o somatie de la DFMT,prin care sant somat sa platesc o amenda din 5.11.2009 data la care a fost ... (vezi toată discuția)
Dupa cat timp se prescriu datoriile foarte vechi catre cnas? simona.belinco simona.belinco Buna ziua, Am avut un PFA pe care l-am inchis in anul 2005. La acea vreme nu se stiam ca trebuie sa platesc CASS si am ramas cu datorii. Am achitat datoriile ... (vezi toată discuția)
Amenda din 2009 - prescriptie mariastan20 mariastan20 Buna ziua , Asi dori sa intreb daca amenzile se prescriu ,si daca da la ce termen. Va multumesc! (vezi toată discuția)