Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate la un magazin online ?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate la un magazin online ?

Buna ziua.
Ma intereseaza sa stiu daca sunt obligat sa platesc catre stat ceva, daca detin un magazin online pe PFA, dar tranzactiile sunt facute pe persoana fizica.
Concret: Vand legume din gradina ca si producator. Detin certificat de producator si am dreptul sa vand in piete, oboare, ...deci nu am obligatia sa am PFA. Totusi daca magazinul online este facut pe PFA, am obligatia sa incasez sumele de bani din vanzari in contul PFA, sau ii legal daca intra in contul de producator (persoana fizica) ?
Multumesc.
Ionut70, utilizator
Pai daca prin intermediul magazinului online vindeti legume si magazunul e pe pfa, trebuie sa va inregistrati in contabilitatea pfa cu plata legumelor achizitionate si apoi cu incasarea legumelor vandute prin curier sau alt mijloc prin care faceti livrarea.
Separat tot pentru pfa: trebuie ca pe langa impozitul pe venit de 16% aplicat la un venit estimat a se realiza in anul curent si declarat de dumneavoastra la inceput de an, sa mai platiti contributie la sanatate (acum e 50 lei lunar) si contributie la pensie (acum e 211 lei lunar) astea doua indiferent cat incasati in luna.
Toate se platesc la trimestru, pana pe 25 a ultimei luni din trimestru.
Ca producator individual aveti dreptul sa vindeti in piete fara a fi impozitat. Comertul online intra in sfera impozabila. Sunteti pe cont propriu si puteti risca. Eu zic sa n-o faceti.