avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire contract suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire contract suspendat

As dori sa stiu daca rationamentul descris mai jos este corect:
Prima suspendare a cim-ului
* data incepere suspendare: 15.11.2014
* data sfarsit suspendare: 15.12.2014
*data incetare suspendare si transmitere revisal : 15.12.2014
Dar angajatul ar mai dori inca 1 luna de concediu fara plata asta ar insemna:
*data de transmitere a deciziei de prelungire a CFP: 15.12.2014
*data de sfarsit suspendare: 15.01.2015
*data incetare si operare in revisal: 15.01.2015:(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:51, 12 Ianuarie 2015
Este corect cum doriti sa procedati.
Dupa data de 15 ianuarie angajatul nu mai vrea sa se intoarca la treaba.Vrea sa isi de a demisia.
Pot sa ii inchid contractul cu data de 16 01.2015, daca da in baza art 81 lit.7 ar fi OK? sau trebuie sa ii activez contractul, sa ii dau preaviz dupa care ii desfac contractul de munca?
Da, ii puteti inceta raportul de munca in data de 16.01.2015 , in baza art.81 alin.7 C.mun.
Pe cererea de demsie se va da rezolutia de catre angajator "fara preaviz".

Avand suspendat c.i.m. , va trebui sa incetati suspendarea si apoi sa operati incetarea c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cfp, apoi demisie Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,am un caz: un angajat care isi face cerere de cfp pe perioada:18.09.2013-11.10.2013.Intrebarile mele ar fi: ultima zi de suspendare cim e ... (vezi toată discuția)
Demisie madina71 madina71 Buna ziua! Un angajat vrea sa isi dea demisia astfel incat 31 iulie sa fie ultima zi lucrata la unitatea mea, pe data de 1 aug urmand sa se angajeze in alta ... (vezi toată discuția)
Prelungire concediu fara plata in revisal carmenbn carmenbn Am inregistrat un concediu fara plata cu data sfarsit 31.03 si urma sa-i fac inchiderea contractului cu 01.04. Ieri am uitat sa operez incetarea suspendarii ... (vezi toată discuția)