Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie 220 nedepusa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie 220 nedepusa

Buna ziua. Am un contract de inchiriere (incepand cu data de 31.12.2013) facut cu propietarii,care acum sunt plecati in Austria. Am inteles ca declaratia trebuia depusa in ianuarie,eu nu am stiut acest lucuru,iar ei erau plecati din tara. Acum 2 zile am fost la ANAF sa intreb de ce nu a venit impozitul pana acum si mi-au spus acest lucru,ca nu a fost depusa declaratia de venit. Treaba este ca ei nu ajung un tara curand iar pe mine nu ma lasa sa depun declaratia pt ei,doar daca am o imputernicire din partea lor,facuta la notar,pe care nu avem cum sa o facem. Se poate completa declaratia de ei apoi trimisa cumva ANAF-ULUI,prin posta sau online? Si cum se poate rezolva situatia pt 2014 cu declaratia nedepusa? Iar pt 2015 ar trebui depusa in ianuarie. Multumesc.
OPANAF 184/2013:
Declaraţia se depune în format hârtie, direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poştal, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.