Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Formular 230-imputernicit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Formular 230-imputernicit

Trebuie sa depun in jur de 200 de formulare 230 la ANAF(colectez bani pt un ONG),insa mi s-a spus ca trebuie imputernicire pt fiecare.Nu am stiut asta si timpul e prea scurt sa ma mai ocup de asta.Pe formular sunt trecute datele mele la sectiunea imputernicit.Nu inteleg rostul imputernicirilor separate,pt fiecare formular.Ma rog,intrebarea e alta.Pot sa le pun la posta fara imputerniciri? La Finante nu raspunde nimeni la telefon....
Potrivit Ordin 52/2012:

2. Termen de depunere:
- anual, până la data de 25 mai a anului următor celui de realizare a venitului.
Formularul se completează în două exemplare:
- originalul se depune la:
a) organul fiscal în a cărui rază teritorială contribuabilul are adresa unde îşi are domiciliul, potrivit legii sau adresa unde locuieşte efectiv, în cazul în care aceasta este diferită de domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în România;
b) organul fiscal în a cărui rază teritorială se află sursa de venit, pentru ceilalţi contribuabili persoane fizice;
- copia se păstrează de către contribuabil sau de către împuternicitul acestuia.
3. Formularul se depune în format hârtie, direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poştal, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.
Data depunerii formularului este data înregistrării acestuia la organul fiscal sau data depunerii la poştă, după caz.

Deci si eu cred ca se poate depune personal/ prin imputernicit, prin posta (dar iarasi trimis de catre contribuabil/imputernicit) sau online.