Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Publicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Publicare

Vecinul meu a construit o mansarda, fara autorizatie de construire, fara sa obtina acordul meu ca vecin, incalcand mai multe drepturi din codul civil si din alte legi. Doresc sa fac public ceea ce sa intamplat. Numai ca nu stiu, daca pentru acest lucru ma poate ataca la justitie, de fapt, daca poate castiga procesul, daca am dreptate?
Bruno1944 a scris:

Vecinul meu a construit o mansarda, fara autorizatie de construire, fara sa obtina acordul meu ca vecin, incalcand mai multe drepturi din codul civil si din alte legi. Doresc sa fac public ceea ce sa intamplat. Numai ca nu stiu, daca pentru acest lucru ma poate ataca la justitie, de fapt, daca poate castiga procesul, daca am dreptate?

poate vrea si poate si intra in legalitate daca-i permite PUZ

ContSters337354, utilizator
de ce nu sesizati instectoratul de stat in constructii?
sa faceti "public" ce s-a intamplat ? #-o
1.daca vecinul dvs este Ghita vacarul satului si a facut o camera in pod si vreti sa "faceti publica" aceasta ilegalitate in ziarul local ori pa cartea-cu-fete (facebook) nu e sigur ca formula dvs de a face "public" nu contine cuvinte care l-ar putea ultragia... consultati direct un avocat...
2. daca vecinul dvs este Ghita senatoru' var de-al treilea cu procuroru... si a facut o mansarda cu piscina peste al treilea etaj al vilei sale. Probabil ca va trebuie sa fiti sigur ca nu are autorizatie de construire...#-o
Care este scopul?
Da, vrea sa intra in legalitate, dar avea nevoie de acceptul meu, pentru schimbarea de destinatie. Totodata constructia fiind la 25 cm de la linia de hotar, avea nevoie de acceptul meu. Se mai pune problema si pentru insorirea casei mele. Pe langa toate astea a depasit aerian linia de hotar cu aproximativ 35 cm, la streasina. Parca vrea sa-mi acopera casa.
Vreau sa fac public, pentru ca sa aiba sansa cat se poate mai mica sa castige un eventual proces.