avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Publicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Publicare

Vecinul meu a construit o mansarda, fara autorizatie de construire, fara sa obtina acordul meu ca vecin, incalcand mai multe drepturi din codul civil si din alte legi. Doresc sa fac public ceea ce sa intamplat. Numai ca nu stiu, daca pentru acest lucru ma poate ataca la justitie, de fapt, daca poate castiga procesul, daca am dreptate?
Cel mai recent răspuns: Bruno1944 , utilizator 15:11, 15 Decembrie 2014
Bruno1944 a scris:

Vecinul meu a construit o mansarda, fara autorizatie de construire, fara sa obtina acordul meu ca vecin, incalcand mai multe drepturi din codul civil si din alte legi. Doresc sa fac public ceea ce sa intamplat. Numai ca nu stiu, daca pentru acest lucru ma poate ataca la justitie, de fapt, daca poate castiga procesul, daca am dreptate?


poate vrea si poate si intra in legalitate daca-i permite PUZ

Ultima modificare: Duminică, 14 Decembrie 2014
ContSters337354, utilizator
de ce nu sesizati instectoratul de stat in constructii?
sa faceti "public" ce s-a intamplat ? #-o
1.daca vecinul dvs este Ghita vacarul satului si a facut o camera in pod si vreti sa "faceti publica" aceasta ilegalitate in ziarul local ori pa cartea-cu-fete (facebook) nu e sigur ca formula dvs de a face "public" nu contine cuvinte care l-ar putea ultragia... consultati direct un avocat...
2. daca vecinul dvs este Ghita senatoru' var de-al treilea cu procuroru... si a facut o mansarda cu piscina peste al treilea etaj al vilei sale. Probabil ca va trebuie sa fiti sigur ca nu are autorizatie de construire...#-o
Care este scopul?
Da, vrea sa intra in legalitate, dar avea nevoie de acceptul meu, pentru schimbarea de destinatie. Totodata constructia fiind la 25 cm de la linia de hotar, avea nevoie de acceptul meu. Se mai pune problema si pentru insorirea casei mele. Pe langa toate astea a depasit aerian linia de hotar cu aproximativ 35 cm, la streasina. Parca vrea sa-mi acopera casa.
Vreau sa fac public, pentru ca sa aiba sansa cat se poate mai mica sa castige un eventual proces.

Alte discuții în legătură

Edificare mansarda fara autorizatie de construire edit1948 edit1948 Buna ziua ! Vecinul nostru a edificat o mansarda fara autorizatie de construire, chiar la linia de hotar fara a respecta legislatiile in vigoare. Am facut ... (vezi toată discuția)
Demolare locuinta GEORGIANA 05 GEORGIANA 05 Casa mea o umbreste pe a vecinului in solistitiu de iarna ii umbreste o camera nu are parte de 1 1/2 de lumina si acesta vrea sa imi demoleze casa sau sa ii ... (vezi toată discuția)