Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... edificare mansarda fara autorizatie de construire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

edificare mansarda fara autorizatie de construire

Buna ziua !
Vecinul nostru a edificat o mansarda fara autorizatie de construire, chiar la linia de hotar fara a respecta legislatiile in vigoare.
Am facut plangere la Primarie, la ISC, si pana la urma lucrarile au fost sistate in luna august 2014, in urma amenzii conform Proces Verbal de constatare si sanctionare.
Vecinul a cerut un nou Certificat de Urbanism, in luna noiembrie 2014, care a fost eliberata de Primarie pentru intrare in legalitate a constructiei edificata fara aut. de construire, si schimbare de destinatie, din locuinta in cabinet stomatologic.
In noul Certificat de Urbanism i s-a cerut sa se prezinta un studiu de insorire, si proiectul de executie sa fie modificata conform respectarii Codului Civil.
Pe mine ma preseaza cu somatiile, ca daca nu -ii dau acordul in cel mai scurt timp, in fata notarului este nevoit sa cere dreptul la instanta.
Eu am cerut printr-o scrisoare recomandata, sa-mi puna la dispozitie studiul de insorire, si proiectul de executie corectata, dar nici pana acum nu mi-a trimis nici un act. Am explicat, ca fara aceste acte nu voi da acceptul notarial.
Ce am de facut in situatia asta ? Dupa mine el este in culpa, pentru ca a construit fara autorizatie de construire, fara a respecta legiile. Mentionez, ca : stresina casei lui ocupa aerian pe o lungime de 17 ml si pe o latime de aproximativ 40 cm din teritoriul meu.
Intre cele doua case sunt 70 cm distanta, din care vecinul are numai 20 cm, conform Extras carte funciara.

Unde asi putea trimite niste fotografii, facute in curtea mea, unde se vede foarte clar cele doua cladiri, si se vad ferestrele mele umbrite de aceasta cladire inaltata chiar la linia de hotar. ?
Va rog frumos sa ma ajute cineva.
Multumesc anticipat.
Sesizati oficial disciplina in constructii din primarie si inspectoratul de stat in constructii
Am facut plangere la Primarie, la ISC, si pana la urma lucrarile au fost sistate in luna august 2014, in urma amenzii conform Proces Verbal de constatare si sanctionare.
Vecinul a cerut un nou Certificat de Urbanism, in luna noiembrie 2014, care a fost eliberata de Primarie pentru intrare in legalitate a constructiei edificata fara aut. de construire, si schimbare de destinatie, din locuinta in cabinet stomatologic.
In noul Certificat de Urbanism i s-a cerut sa se prezinta un studiu de insorire, si proiectul de executie sa fie modificata conform respectarii Codului Civil.
Pe mine ma preseaza cu somatiile, ca daca nu -ii dau acordul in cel mai scurt timp, in fata notarului este nevoit sa cere dreptul la instanta.
Eu am cerut printr-o scrisoare recomandata, sa-mi puna la dispozitie studiul de insorire, si proiectul de executie corectata, dar nici pana acum nu mi-a trimis nici un act. Am explicat, ca fara aceste acte nu voi da acceptul notarial.
Ce am de facut in situatia asta ?