Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public debutant - concediu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public debutant - concediu

Buna ziua!

-pe 15 ianuarie 2014 am fost numita functionar public debutant cu program de 8 ore
-mi s-a spus ca pot beneficia de 21 de zile de concediu pe parcursul anului 2014, drept pe care mi l-am exercitat
-in prioada 13 ian - 16 ian trebuie neaparat sa plec din Bucuresti

Cei de la resurse umane mi-au spus ca imi pot lua concediu de odihna in parioada respectiva urmând ca pe 18 ianuarie sa ies din stagiu si sa devin asistent. E corect asa? Multumesc!
Este corect , cum vi s-a spus.

art.57 din Legea nr.188/1999:
......
(5) Condiţiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare participării la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie se stabilesc astfel:
a) un an în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional asistent din clasa I, 8 luni pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional asistent din clasa a II-a sau 6 luni pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional asistent din clasa a III-a;

.....