Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitie motocicleta cu probleme ascunse la directie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitie motocicleta cu probleme ascunse la directie

Am achizitionat o motocicleta dupa ce am testat-o. La primele teste nu am observat probleme cu ea. Am condus-o si am vazut ca e ok si am batut palma. Cand am mai prins curaj si incredere in motocicleta am reusit sa mai cresc viteza cu care o conduceam si la peste 70km/h am observat ca ii smuceste ghidonul stanga-dreapta.

Am contactat propriearul si i-am comunicat ca ar fi just sa se ocupe de depanarea ei pentru livrarea motocicletei intr-o stare care sa nu-mi puna viata in pericol. Desigur nici nu vrea sa auda de asa ceva. As vrea sa stiu daca poate fi dat in judecata fostul proprietar pentru ca a vandut un vehicul cu probleme care imi pot periclita viata.

Multumesc!
da, il puteti da, cerandu-i sa repare motocicleta sasu sa va restituie pretul platit.

av.m.vasilescu
Il puteti da in judecata, dar paratul va motiva in intampinarea in felul urmator:

1. Vanzarea a fost una pe incercate. Cumparatorul a testat temeinic inainte starea tehnica a motocicletei si a parcurs si un nr de kilometri de proba.

In urma acestor teste a hotarat sa cumpere motocicleta.

2. Aceste defectiuni care sunt reclamate nu existau la momentul vinderii. Aceste defectiuni, in masura in care exista, au intervenit dupa momentul vinderii ca urmare a neadaptarii vitezei de mers in functie de diferitele obstacole intalnite pe carosabil (gropi, guri de canal etc)

Mai mult in doctrina se apreciaza ca dvs va asumati riscul unor astfel de defecte in cazul cumpararii unei masini second hand. Ar fi absurd sa cerem ca ea sa functioneze ca in prima zi.

In concluzie... puteti incerca o actiune in instanta dar e foarte probabil sa aveti o dezamagire si mai mare.