Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Este obligatoriu sa imi schimb buletinul dupa ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Este obligatoriu sa imi schimb buletinul dupa achizitia unei locuinte ?

Salut,

In acest moment locuiesc in Bucuresti si am buletinul pe adresa apartamentului parintilor (unde si locuiesc) insa in curand voi achizitiona un apartament in judetul Ilfov. Intrebarea mea este, se poate sa raman momentan cu buletinul pe adresa de Bucuresti chiar daca voi deveni proprietar in alt judet si voi locui acolo ? Motivul pentru care momentan nu as face aceasta schimbare este faptul ca (din ce stiu eu) ar trebui sa imi schimb si carnetul de conducere + actele masinii.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
alchemist, utilizator
Va puteti pune viza de resedinta ( flotant) pe adresa noii dvs locuinte. Veti ramane cu actele masinii ( certificatul) pe adresa de domiciliu. Permisele mai noi nu mai au adresa trecuta pe ele, daca dvs aveti, nu trebuie schimbat daca va puneti doar viza.