Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... mentionare date personale pe un forum public
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

mentionare date personale pe un forum public

Dupa ce am achizitionat o motocicleta cu probleme ascunse de functionare si dupa refuzul proprietarului de rezolvare pe banii lui a problemelor motocicletei, am lansat ideea ca voi posta pe forum toata povestea. Am fost amenintat ca voi fi dat in judecata pentru publicarea datelor cu caracter personal (Nume, numar telefon, adresa mail).

Se poate intampla acest lucru daca respectivul vanzator a facut singur publice aceste date in anuntul de vanzare a motocicletei?

Conform art.11 din Legea 677/2001 daca datele au fost facute publice, nu poti fi acuzat de nimic.

Pentru mai multe informatii poti consulta legea mai sus mentionata sau intra pe www.dataprotection.ro