Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat o motocicleta cu probleme funcționale ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat o motocicleta cu probleme funcționale ascunse de vânzător. Ce pot face ca să-mi recuperez banii plătiți, în caz că nu mi-i dă înapoi așa cum a promis?

Bna ziua, acum aproximativ 1 lună am cumparat o motocicleta din partea ungurilor ( odorheiul secuiesc) . Proprietarul mi a garantat functionalitatea motocicletei si că daca se strica cumva imi va da banii inapoi

!!! La contractul de vanzare cumparare acest vanzator a trecut o sumă falsă de vanzare ( 1000e) pe cand suma platita de mine a fost de 2500 euro !!! Dovadă în factura de schimb a banilor (lei in euro)

Motocicleta a incetat sa mai functioneze am dus o la un mecanic acesta mi a spus ca motocicleta a fost facuta de vanzare.

Ce pot sa fac acum?

il pot da in judecata in caz ca nu imi dă banii inapoi?

Sfaturi? Pentru alte detalii nu ezitati sa ma intrebati.

Scuzati categoria forumului, nu ma pricep .
Multumesc mult o zi bună.
Manuela Rășină, administrator
Bună ziua!
Fie formulați o acțiune estimatorie dacă doriți reducerea prețului, fie una redhibitorie, dacă doriți rezoluțiunea pentru vicii ascunse, insă va trebui să dovediți că ați fost prudent și diligent în momentul cumpărării.

Luați legătura cu un avocat care să vă formuleze prima data o notificare, poate se sperie și consimte volunar la rezoluțiune/diminuare preț.

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Bună ziua!
Fie formulați o acțiune estimatorie dacă doriți reducerea prețului, fie una redhibitorie, dacă doriți rezoluțiunea pentru vicii ascunse, insă va trebui să dovediți că ați fost prudent și diligent în momentul cumpărării.

Luați legătura cu un avocat care să vă formuleze prima data o notificare, poate se sperie și consimte volunar la rezoluțiune/diminuare preț.

Mulțumesc de ajutor. O zi buna vă doresc.
Probleme pe civil daca ati simulat pretul. Greu de dovedit.
În sfera ilicitului penal dureaza mai mult si de obicei se claseaza in asemenea spete, insa desigur se poate formula plangere penala pt inselaciune!
Din rațiuni de augmentare șanse, se poate merge cu aceste demersuri în paralel, dar primo facio eu aș face o notificare.
Bună seara, pe ce se bazează concluzia dvs. că motocicleta ar fi fost „făcută de vânzare” ? Pe verdictul acelui mecanic ? Eu știu bine că aici este un forum unde vă așteptați la sfaturi juridice, totuși, ca vechi motociclist trecut prin multe astfel de experiențe cu mecanici „experți” și pe deasupra binevoitori, vă sugerez să căutați un mecanic care să vă pornească motocicleta. Costul vreunei piese picate, să zicem o bujie rebelă sau un senzor buclucaș, este infim față de o acțiune în justiție.
PS. Mi-e greu să cred că o motocicletă poate fi „făcută de vânzare”, pentru că sunt mult mai puține componente ascunse ca la o mașină, majoritatea acestora sunt la vedere, mai ales la una de 2-3000 de euro. Cu stimă.
Marcus2, utilizator