Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Garantie materiala oprita pentru efectuarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Garantie materiala oprita pentru efectuarea preavizului de demisie

Buna seara!

M-ar interesa in ce conditii care respecta codul Muncii, pot opri o garantie materiala unui angajat ca sa-si efectueze preavizul inainte de plecare.
Lucrez in domeniul catering-restaurante si personalul este foarte instabil, drept urmarea as dori sa ,, ma acopar,, cumva cu aceasta perioada de preaviz pentru a avea timp sa caut un alt angajat.
Va multumesc!
Nu exista asa ceva. In nicio situatie nu le puteti solicita angajatilor o garantie in vederea ramanerii la munca.
ba da, tocmai am gasit raspunsul tot aici pe forum, se poate opri ,daca are gestiune , iar bucatarul are.
citez :in baza Legii 22 / 1969, Art. 11. - "Constituirea garantiei se face prin contract incheiat in scris.
Art. 12. - Garantia in numerar va fi de minimum un salariu si de maximum trei salarii tarifare lunare ale gestionarului; ea nu va putea depasi valoarea bunurilor incredintate. "
Sper ca am lamurit aspectul legislativ.
Multumesc pentru raspuns!
~ Conținut șters la cerere ~
O sa ma interesez exact, deoarece nu mi se pare normal ca eu ca angajator sa mi respect obligatiile, iar de ex bucatarul angajat cu contract sa dispara peste noapte fara sa anunte si eu sa am pagube materiale datorate pierderii unei comenzi,din aceasta cauza!Si angajatii au obligatii.