avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata sau anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata sau anticipata partiala

Sunt nascuta in 10 septembrie 1962. Am o vechime totala in munca de 33 ani si 7 luni, din care 9 ani si 5 luni in grupa a II-a. Va rog foarte mult sa-mi spuneti cand as avea dreptul la una din formele de pensionare.
Va multumesc!



Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:30, 15 Decembrie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 3 luni(3 luni/an).
33 si 7 + 2 ani si 3 luni = 35 de ani si 10 luni de stagiu.
O reducere cu 1 an si 6 luni a varstei standard de pensionare.
62 de ani si 4 luni - 1 ani si 6 luni = 60 de ani si 10 luni -limita de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 4 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 31,5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie ContSters337474 ContSters337474 Buna seara! Am 51 de ani ,32 de ani de serviciu si 10 ani de grupa a II-a. Va rog frumos spunti-mi la ce virsta ma pot pensiona partial anticipat ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat OErzsebet OErzsebet Sunt nascuta in 19.03.1962 si in 15.10.2018 implinesc 38 de ani de vechime in munca..Cand ma pot pensiona anticipat si cu ce penalizare.Va multumesc frumos! (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala manolegheorghe manolegheorghe Am etatea de 60 ani cu o vechime in munca de 8 ani si 10 luni in grupa II de munca, 32 de ani si 4 luni in conditii normale.(total ani in munca 41+ 2 luni) se ... (vezi toată discuția)