Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata sau anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata sau anticipata partiala

Sunt nascuta in 10 septembrie 1962. Am o vechime totala in munca de 33 ani si 7 luni, din care 9 ani si 5 luni in grupa a II-a. Va rog foarte mult sa-mi spuneti cand as avea dreptul la una din formele de pensionare.
Va multumesc!

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 3 luni(3 luni/an).
33 si 7 + 2 ani si 3 luni = 35 de ani si 10 luni de stagiu.
O reducere cu 1 an si 6 luni a varstei standard de pensionare.
62 de ani si 4 luni - 1 ani si 6 luni = 60 de ani si 10 luni -limita de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 4 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 31,5%.