Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Titular in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Titular in invatamant

Anexă la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 4895/10.11.2014

Art. 2 (1) Prin cadre didactice titulare în sistemul de învăţământ preuniversitar, în sensul prezentei Metodologii, denumite în continuare cadre didactice titulare, se au în vedere cadrele didactice care au contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată.
(2) Statutul de cadru didactic titular în sistemul de învăţământ preuniversitar este dovedit prin documentele de numire/transferare/repartizare pe post/catedră şi prin contractul individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată între directorul/directorii unităţii/unităţilor de învăţământ şi cadrul didactic titular.
Art. 10. [definiţia legală a contractului individual de muncă]
Contractul individual de muncă este contractul în temeiul căruia o persoană fizică, denumită salariat, se obligă să presteze munca pentru şi sub autoritatea unui angajator, persoană fizică sau juridică, în schimbul unei remuneraţii denumite salariu.

1.Pentru a avea statutul de titular \"legea\" impune 2 conditii:
a. documentele de numire/transferare/repartizare pe post/catedră;
b. contractul individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată între directorul/directorii unităţii/unităţilor de învăţământ şi cadrul didactic titular.
2. Un cadru didactic are \"decizii de transfer pe 3 scoli\": A,B ,C.
3. Niciodata cadrul didactic nu a avut contract individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată cu scoala C , intrucat scolile A si B i- au asigurat norma de predare.
4. Deoarece nu a indeplinit si conditia referitoare la semnarea contractului mai este titular si \"pe scoala \" C?
Radamante, utilizator
Radamante a scris:

Anexă la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 4895/10.11.2014

Art. 2 (1) Prin cadre didactice titulare în sistemul de învăţământ preuniversitar, în sensul prezentei Metodologii, denumite în continuare cadre didactice titulare, se au în vedere cadrele didactice care au contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată.
(2) Statutul de cadru didactic titular în sistemul de învăţământ preuniversitar este dovedit prin documentele de numire/transferare/repartizare pe post/catedră şi prin contractul individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată între directorul/directorii unităţii/unităţilor de învăţământ şi cadrul didactic titular.
Art. 10. [definiţia legală a contractului individual de muncă]
Contractul individual de muncă este contractul în temeiul căruia o persoană fizică, denumită salariat, se obligă să presteze munca pentru şi sub autoritatea unui angajator, persoană fizică sau juridică, în schimbul unei remuneraţii denumite salariu.

1.Pentru a avea statutul de titular "legea" impune 2 conditii:
a. documentele de numire/transferare/repartizare pe post/catedră;
b. contractul individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată între directorul/directorii unităţii/unităţilor de învăţământ şi cadrul didactic titular.
2. Un cadru didactic are "decizii de transfer pe 3 scoli": A,B ,C.
3. Niciodata cadrul didactic nu a avut contract individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată cu scoala C , intrucat scolile A si B i- au asigurat norma de predare.
4. Deoarece nu a indeplinit si conditia referitoare la semnarea contractului mai este titular si "pe scoala " C?

Nu stie nimeni raspunsul la aceasta intrebare?
~ Conținut șters la cerere ~
(4) Candidaţii repartizaţi au obligaţia de a se prezenta la post/catedră până cel târziu la data de 31 august 2017, în vederea
încheierii contractului individual de muncă. În cazul neprezentării la post în termen de maximum 3 (trei) zile, de la data de 31 august
2017, pentru încheierea contractului individual de muncă, se revocă repartizarea. Sunt exceptate situaţiile de neprezentare la post din
motive neimputabile candidaţilor: motive medicale, calamităţi naturale etc., care pot fi justificate cu documente.
~ Conținut șters la cerere ~