Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme banca

stie cineva dupa cate zile de intarziere se poate vinde un credit catre o firma de recuperari?
Dupa 90 de zile
multumesc pentru raspuns
va rog sa-mi spuneti daca exista vreo lege sau ceva ce pot sa invoc atunci cand domnii de la banca ma suna si ma ameninta ca dupa 40 de zile de intarziere or sa-mi trimita dosarul catre o firma de recuperare
Nu există nicio prevedere legală care să oblige Banca să cesioneze o creanță rezultată dintr-un contract de credit după 90 de zile de neplată. Dimpotrivă, orice zi de întârziere vă decade din beneficiul termenului, implicit dă dreptul băncii să declare scadența anticipată și să cesioneze creanța față de dumneavoastră oricui dorește.