Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil - drepturile tatalui
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil - drepturile tatalui

Buna ziua!
Am intampinat urmatorul caz: un salariat a venit sa ceara suspendarea contractului de munca pt concediu crestere copil pentru 1 luna conform OUG 111/2010.
Mentionez ca: salariatul nu este casatorit cu mama copilului, nu au acelasi domiciliu, copilul a fost recunoscut de tata. Se pare ca va trebui sa se faca o ancheta sociala pt a beneficia de CCC. ([ link extern ] )
Ati mai intalnit un asemenea caz? Exista posibilitatea sa fie respinsa cererea tatalui in urma anchetei sociale?
Personal i-as recomanda sa o lase pe mama copilului sa stea acasa fix cei 2 ani (considerand ca dpdv legal, ea este parinte singur), iar el sa ramana la munca.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
1. Mama copilului nu este parinte singur daca pe certificatul de nastere a copilului este trecut si tatal acestuia (chiar daca parintii sunt necasatoriti).

2. - Daca tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci el poate opta sa intre cel putin o luna in CCC.
- In acest caz, fie ca intra sau nu in CCC, se va reduce CCC al mamei cu o luna de zile (care este rezervata tatalui).

3. - Se va face o ancheta sociala de catre DGASPC.
- Poate solicita ancheta sociala inainte de a solicita CCC.
- De regula aceste anchete sociale nu resping cererea de acordare a CCC.
Multumesc pentru raspuns!

Astazi am primit si o copie dupa certificatul de nastere al copilului si am descoperit ca salariatul nu a realizat venituri impozabile in cele 12 luni anterioare nasterii copilului.
Asa ca am atentionat salariatul ca el nu indeplineste conditia de acordare a CCC privind stagiul de cotizare si ca mama poate ramane acasa pana va implini copilul 2 ani.

Este bine cum am procedat?
1. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci mama copilului poate beneficia de CCC pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.

2. Pentru aceasta trebuie sa prezinte la AJPIS o adeverinta fiscala din care sa reiasa ca tatal copilului nu a avut venituri profesionale impozabile pe toate cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).