Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Iesirea din tara cu un autovehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Iesirea din tara cu un autovehicul

O problema mica . Vreau sa ies din tara cu o masina care este pe numele mamei mele , cu 2 minori si mama lor . Toatele actele auto sunt in regula iar minorii au procura pe numele mamei . Mi se mai solicita altceva la granita ? E prima data cand ies din Romania cu masina .
In mod normal daca actele masinii sunt in regula nu vi se cere altceva. Totusi va recomand sa aveti o imputernicire in acest sens de la notarul public. Desi nu este prevazut obligatia de a avea asa ceva, s-ar putea sa dureze pana se clarifica dreptul Dvs de a conduce acel autovehicul. Si stiti cum sunt cei de la vama ... ai sapca, n-ai ... tot se leaga de ceva. Chiar daca legal nu pot sa-ti faca nimic, dar te intarzie.
Verificat ITP-ul masinii, valabilitatea RCA si drum bun! :)
Si eu va recomand sa aveti o imputernicire notariala in care sa fis prevazut ca aveti dreptul sa consuceti autoturismul mamei dvs.