Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot parasi tara cu o masina inmatriculata pe firma ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot parasi tara cu o masina inmatriculata pe firma dobandita in urma unei licitatii?

Buna seara,intentionez sa parasesc tara curand cu masina personala! Masina care o detin a fost cumparata in urma unei licitatii! In talonul masinii este trecut propietarul care este defapt o firma. Am nevoie de o anume procura sau ceva asemanator pentru a putea trece granita? Itp-ul si asigurarea sunt valabile.
Ce probleme pot avea la vama?
De obicei, in cazul autovehiculelor inregistrate pe firma NU se cere procura speciala, insa este recomandat sa aveti o imputernicire ordinara de la firma cu semnatura si stampila. Recomandat nu inseamna obligatoriu. Dar in cazul dvs. puteti prezenta actele prin care ati devenit proprietar al bunului (daca nu au trecut cele 30 de zile la care va ganditi, desigur).