Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa mediu - se esaloneaza si cheltuielile de judecata ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa mediu - se esaloneaza si cheltuielile de judecata pe 5 ani?

Buna ziua,

Am inteles ca se recupereaza taxa de mediu esalont de 5 ani + dobanda fiscala. Eu am castigat in instanta si recuperarea cheltuielilor de judecata. Acestea se platesc integral sau se esaloneaza? Legea face referire strict la esalonarea taxei de mediu,

Multumesc.
Da.
OUG nr.8/2014, art. XV. - (1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect restituirea taxei pe poluare pentru autovehicule si a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, dobanzile calculate pana la data platii integrale si cheltuielile de judecata, precum si alte sume stabilite de instantele judecatoresti, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2015, se va realiza pe parcursul a 5 ani calendaristici, prin plata in fiecare an a 20% din valoarea acestora