Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta vechime

Buna ziua.
Am un fost angajat din 1975, care in carnetul de muncă pentru perioada care a lucrat la noi, la încetarea contractului nu apare nici o semnătură si nici ştampila. La Casa de pensii, pentru acea perioada refuză să-i ia în calcul vechimea.
Ce aș putea să fac eu ca angajator, pentru ca să justific vechimea ? Este suficient daca eliberam o adeverinta ? Ce ar trebui sa conțină ? sau poate aveți un model să-mi dați ?
Vă multumesc.
In speta, trebuie sa-i eliberati o adeverinta pentru perioada lucrata.

Model adeverinta de vechime
www.avocatnet.ro/content/art...