Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta sporuri pentru pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta sporuri pentru pensie

salutare. trebuie sa eliberez o adeverinta pentru un fost salariat, adeverinta fiindu-i necesara la dosarul de pensionare. in aceasta adeverinta se trec doar sporurile, pentru fiecare luna in parte si tipul acestora? sau exista vreun model anume?
2. care ar fi sporurile care se iau in calcul pentru pensie?
1. Cautati Ordinul 590/15.09.2008, al Ministerului Muncii, si Procedura din 15.09.2008, in M.O.665/24.09.2008.
2. In Procedura aveti si modelul de adeverinta pentru grupele de munca.
3. Pentru adeverinta de sporuri se completeaza urmatoarele coloane: perioada de lucru, salariul de baza din carnetul de munca, sporul x(%), sporul x (valoare), sporul y (%), sporul y (valoare) etc., total salariu brut.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Ordinul mentionat de catre colegul meu Valeriu si procedura stabilita prin acest ordin de eliberare a adeverintelor le puteti gasi aici
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

Sporurile, indemnizatiile, perioadele lucrate in grupe de munca etc. se dovedesc prin adeverinte, in masura in care nu sunt inscrise in carnetul de munca. Adeverintele vin sa completeze inscrierile efectuate in carnet, nu sa le inlocuiasca.
In cazul unui conflict intre mentiunile cuprinse in adeverinte si inscrierile efectuate in carnetul de munca, au prioritate inscrierile din carnet.

Sporurile cu caracter permanent sunt urmatoarele:
-sporul de vechime in munca;
-sporul pentru lucru in subteran precum si pentru lucru pe platformele marine de foraj si extractie;
-indemnizatia de zbor;
-sporul pentru conditii grele de munca;
-sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal;
-sporul pentru exercitarea unei functii suplimentare;
-alte sporuri cu caracter permanent prevazute de legislatia specifica fiecarui domeniu de activitate sau prevazute in contractele colective si individuale de munca.

Adeverintele prin care se dovedesc aceste sporuri vor cuprinde:
-denumirea unitatii;
-perioada in care s-a lucrat, cu indicarea datei de incepere si de incetare a raportului de munca;
-functia, meseria sau specialitatea exercitata;
-denumirea sporurilor, procentul sau suma acordata;
-perioada in care a primit sporul si temeiul legal in baza caruia s-a acordat;
Adeverintele vor purta numar, data eliberarii, stampila unitatii precum si semnatura celui care angajeaza unitatea sau a persoanei delegate in acest sens de conducerea unitatii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
modelul de adeverinta il faci singur.in adeverinta se trec toate sporurile de care a beneficiat salariatul: vechime, munca de noapte, toxicitate ,etc.
daca o persoana a primit un spor in functie de vanzari, acesta se ia in considerare la calculul pensiei? dar acordul individual?