Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta sporuri pentru pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta sporuri pentru pensie

salutare. trebuie sa eliberez o adeverinta pentru un fost salariat, adeverinta fiindu-i necesara la dosarul de pensionare. in aceasta adeverinta se trec doar sporurile, pentru fiecare luna in parte si tipul acestora? sau exista vreun model anume?
2. care ar fi sporurile care se iau in calcul pentru pensie?
1. Colega noastra, Gabriela Pintea, v-a dat, mai sus, sporurile permanente care se iau in calculul punctului de pensie.
2. Sporul de acord si sporul din vanzari nu se iau in calcul la punctul de pensie. Pentru acestea nu s-a platit CAS.
aceste sporuri erau trecute pe statul de plata. contabila spune ca se platea cas pentru ele.
1. Contabila sa verifice sa vada daca este adevarat.
2. Daca li se retinea CAS pentru aceste sume s-ar putea sa le ia in calculul punctului de pensie. dar trebuie sa demonstrati, cred, aceasta.
3. Vorbiti la Casa de Pensii sau intrati pe www.pensiiprahova.ro si intrebati.
Vioreld a scris:

daca o persoana a primit un spor in functie de vanzari, acesta se ia in considerare la calculul pensiei? dar acordul individual?

Aceste sporuri nu sunt sporuri cu caracter permanent.
Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea