Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... spor lunar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

spor lunar

buna ziua. daca pentru o persoana s-a acordat lunar un spor (diferit de la luna la luna, un acord individual), care apare pe statul de plata si pentru care s-a platit c.a.s., acesta se va lua in calculul pensiei. si cum trec acest spor pe adeverinta necesara pentru pensionare: acord individual, spor individual, premiere individuala?
multumesc anticipat.
Vedeti Ordinul 590/15.09.2008, al Ministerului Muncii, si Procedura din 15.09.2008, in M.O.665/24.09.2008.
Ordinul mentionat si procedura stabilita prin acest ordin de eliberare a adeverintelor le puteti gasi aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

Vioreld a scris:

buna ziua. daca pentru o persoana s-a acordat lunar un spor (diferit de la luna la luna, un acord individual), care apare pe statul de plata si pentru care s-a platit c.a.s., acesta se va lua in calculul pensiei. si cum trec acest spor pe adeverinta necesara pentru pensionare: acord individual, spor individual, premiere individuala?
multumesc anticipat.

Avand in vedere ca nu va trebuie adeverinta - model pentru grupa I sau a II-a, nu puteti utiliza respectivul formular indicat....
Nu trebuie mentionat in adeverinta modul in care a fost platit.
Se face un tabel cu salariile brute obtinute pentru care au constituit baza de calcul pentru stabilirea contributiilor la bugetul de stat....insiruind anul/luna si salariul brut realizat.
Oricum in declaratia la cas se vede la ce brut s-au platit contributiile.
Doina Elena, Consultant resurse umane
Adeverinta trebuie sa fie intocmita cu respectarea pct. VI din anexa O.U.G. nr. 4/2005, chiar daca nu este vorba despre recalcularea pensiei.

"VI. Adeverinţele prin care se dovedesc aceste sporuri vor cuprinde:

● denumirea unităţii;
● perioada în care s-a lucrat, cu indicarea datei de începere şi de încetare a raportului de munca;
● funcţia, meseria sau specialitatea exercitată;
● denumirea sporurilor, procentul sau suma acordată;
● perioada în care a primit sporul şi temeiul în baza căruia s-a acordat;
● adeverinţele vor purta număr, data eliberării, ştampila unităţii, precum şi semnătura celui care angajează unitatea sau a persoanei delegate în acest sens de conducerea unităţii."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea