Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Valoare Indemnizatie Crestere Copil pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Valoare Indemnizatie Crestere Copil pentru tata

Buna ziua,

Am reinceput serviciul cu doua luni inainte ca baietelul nostru sa implineasca doi ani.
Momentan tatal este in concediu crestere copil. A primit indemnizatia limitata la 1200 lei. Este legal? Nu sta doi ani, ci doar doua luni in CCC.

Pentru ce perioada as putea sa primesc Stimulent de insertie?

Multumesc!

Cu respect,
Anca
Este corect, intrucat in cazul CCC cu o durata de 2 ani valoarea maxima a indemnizatiei CCC este de 1200 lei , chiar daca din calcul reiese o valoare mai mare.
Daca tatal copilului revine din CCC la serviciu inainte sa implineasca copilul 2 ani veti putea beneficia dvs. de stimulentul de insertie de la data cand tatal reia activitatea si pana implineste copilul 2 ani.