Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita prin poprire asupra veniturilor desi ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita prin poprire asupra veniturilor desi plata creditului restant se face regulat

Va rog dati un sfat daca se mai poate face contestatie la executare silita prin poprire asupra veniturilor sau altceva.
Iata cazul : este vorba despre un credit luat de la BRD in 2007 14.000 lei +dobanzi+comisioane pe 7ani, rata fixa de 300 lei la care ratele au fost platite normal pana la pierderea locului de munca.
Recuperarea creditului a fost preluata de EOS KSI la care figureaza debit restant in valoare de 16826 lei, s-a reluat plata (din octombrie 2013 pana in prezent) in acelasi cont la BRD in care s-au virat si pana atunci ratele, in suma de 200 lei lunar (datorita salarului minim).
In luna mai 2014 a venit prin posta Incuviintare la executare silita a obligatiei de plata a sumei de 15426 lei solicitata de creditoarea cesionara EOS impotriva debitoarei.
Mentionez ca in continuare s-au achitat cate 200 lei lunar, conform intelegerii cu EOS (intelegere telefonica)
Surpriza a venit in 16 decembrie 2014, in plic: Executare silita prin poprire asupra veniturilor debitoarei pana la concurenta sumei de 18.285 RON ( adica 15426 RON creanta datorata + 2858 lei cheltuielile de executare silita), suma care urmeaza sa fie virata in contul executorului judecatoresc deschis la BRD.
Poprirea de face la 1/3 din salariul minim , deci cu putin peste 200 lei, dar :
1) de ce sa ii fie platiti executorului judecatoresc 2858 lei din moment ce plata se face fara intrerupere din oct.2013 pana in prezent

2) de ce sa fie platita toata suma in contul executorului judecatoresc, cont deschis la BRD?
Va multumesc mult
Aveti bunuri imobile in proprietate sau alte bunuri de valoare ? Fara sa ceara executarea silita nu se puteau apropia de aceste bunuri, ar putea fi o explicatie.
Depuneti contestatie la executare, pacat ca nu aveti o intelegere scrisa cu firma.

este vorba despre executare silita prin poprire asupra veniturilor - adica din salar. Nu ma deranjeaza ca dau aprox. 220 lei/luna in loc de 200 lei , ci faptul ca platesc -am reluat plata ratelor restante din 6 oct.2013 pana in prezent, ultima plata fiind la 4 dec. 2014. Si uitandu-ma mai bine vad ca incheierea din 26 mai 2014 este pe suma de 15426 lei, executarea silita din 15 dec. este pe aceeasi suma, desi intre timp am mai platit 7 luni.
Pot face contestatie la executare? in cat timp de la primirea sentintei prin posta , adica 16 decembrie?
În termen de 15 zile.
Nu înțeleg, dvs sunteți în executare din mai?
Am primit plicul cu poprirea in 15 decembrie 2014 , scrie ca poprirea se face "avand in vedere:
- Încheierea nr 4261/a din 26 mai 2014 pronuntata de Judecatoria Baia Mare in dosarul.... privind incuviintarea executarii silite pe asta am primit-o
- Titlul executoriu : Contract de credit nr... in baza caruia debitoarea este obligata sa plateasca creditoarei EOS suma de 15426 lei creanta datorata+2858 lei, conform INCHEIERII PRIVIND STABILIREA CHELTUIELILOR DE EXECUTARE din data de 31 iulie 2014 – incheierea aceasta nu am primit-o

Ar trebui sa vi se comunice și acel pv cu cheltuielile.
Puteți contesta suma, cheltuielile și invoca primăria executării.
Ar trebui sa apelați la un specialist pt redactarea contestației, puteți cere sa se judece în lipsa.