Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna seara, copilul meu are dreptul la 25% din salariul net al tatalui prin hotarearea judecatoreasca data anul trecut. Tatal nu a platit pensia alimentara incepand cu data depunerii cererii de jedecata, ci la o luna dupa ce s-a dat hotararea,intre ele fiind peste 6 luni de neplata. Anul acesta are la fel,peste 6 luni de neplata,stiu ca lucreaza,dar nu stiu sediul. Cum pot sa recuperez banii pe lunile de neplata? Prin politie si daca da,ce acte imi trebuiesc? Va multumesc anticipat!
Prin intermediul executorului judecatoresc, caruia ii prezentati hotararea judecatoreasca legalizata.
Aveti posbilitatea sa formulati si plangere penala pentru savarsirea infractiunii prev de art.378 al.1 lit.c) din n.c.pen.( abandonul de familie), insa presupunand ca debitorul este angajat cu forme legale, as opta mai degraba pentru varianta executarii silite, sens in care este necesar sa va adresati unui executor judecatoresc.
Aveti nevoie de hotararea prin care a fost stabilita pensia de intretinere- legalizata.
prin denuntarea la politie impreuna cu hotararea judecatoreasca nu se poate ?
aveti idee care sunt onorariile unui executor judecatoresc pentru o cauza ca aceasta?
gi-jane2, moderator
Mie pentru 4000 lei pensie alimentara restanta mi-a spus ca ia cam 250 lei onorariu, probabil este procent din suma de recuperat dar stiu ca se recupereaza de la cel care are de platit pensia, probabil cei 250 ron sunt cheltuielile prealabile urgente si din aceasta cauza trebuie sa ii dau eu.