Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplată pensie de întreținere tata, care locuiește ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplată pensie de întreținere tata, care locuiește și muncește legal în Germania. Ce pot face pentru a recupera suma datorată?

Buna ziua,

In cazul in care nu stiu adresa exacta si nici denumirea locului de munca a fostului meu sot, il pot actiona in instanta pentru recuperarea sumei reprezentand pensia alimentara datorata fiului meu?

Multumesc anticipat!
Admin, administrator
Pentru recuperarea restanţelor la pensia alimentară pe ultimii 3 ani, apelaţi la un executor judecătoresc. dacă acţionaţi în instanţă pe tatăl copilului dvs. pentru modificarea pensiei alimentare, domnul va fi citat şi va fi obligat să aducă dovada veniturilor sale, funcţie de care se calculează obligaţia sa. Apelaţi la Ministerul de externe sau la Ministerul Justiţiei - Departamentul de cooperare şi expuneţi situaţia dvs.Dacă cunoaşteţi localitatea unde stă tatăl copilului dvs., cu siguranţă va fi găsit.
Ministerul de Justitie. Ar fi bine sa gasiti cateva detalii despre el inainte, sa vorbiti cu prieteni comuni, rude...
Exista o hotarare judecatoreasca ?

Atunci puneti -o in executare.(executarea silita poate fi realizata in ROMANIA , in toate formele sale.De asemenea, aceasta poate fi realizata si in GERMANIA, hotararea tradusa, legalizata, apostilata fiind recunoscuta de statul german ).

Fostul sot detine bunuri in ROMANIA?

Acestea pot fi executate silit.

Procedura derulata prin MINISTERUL JUSTITIEI presupune sa cunoasteti resedinta debitorului.

(ori dumneavoastra nu stiti unde locuieste efectiv ).

Puteti formula o plangere prealabila, pentru abandon de familei .( elementul constitutiv al infractiunii presupunand neplata, cu rea credinta, a pensiei de intretinere, cel putin 3 luni ).

(art. 378 din CODUL PENAL ).

Retragerea plangerii prealabile inlatura raspunderea penala.

Succes.