Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tara lui COSTEL - Capcana- beton pe trotuarul unui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tara lui COSTEL - Capcana- beton pe trotuarul unui drumului judetean

Tara lui COSTEL - Capcana- beton pe trotuarul drumului judetean

La tara un vecin si- a suprainaltat podul peste santul drumului (la intrarea in curte) cu aprox 40 cm mai inalt decat nivelul parti carosabile (asfalt) pt a fi mandru de lucrarea lui.
Pt a putea sa urce pe pod a turnat un plan inclinat din beton intre pod si bordura asfaltului ( peste trotuarul drumului judetean) creand o capcana surpriza pt: alunecarea pietonilor, utilaje de dezapezire, etc.
Este foarte periculos pt pietoni:, copii, batrani, etc si pt un eventual refugiu al autovehicolelor de pe partea carosabila.
SOLUTII:
1Tehnic exista 2 solutii: distrugerea podului de catre proprietar (Nu se poate - este mandru de podul lui) sau suprainaltare asfaltului partii carosabile de catre cei de la drumuri judetene (ar fi pacat o denivelare -partea carosabila este super in interiorul satului)
2. Legal - O sesizare?.. catre ce institutie a statului?
Va multumesc anticipat. Sper sa nu se intample vreun accident.
dreptdra, utilizator