Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament cu procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament cu procura

Daca tatal meu ar vrea sa-mi vanda apartamentul, iar eu nu sunt in tara, care e procedura? Imi trebuie procura sa trimit in tara sau trebuie un reprezentant?

Multumesc
E "si", nu "sau".

Adica, reprezentantului dvs. ii trebuie o procura prin care sa faca dovada ca este reprezentantul dvs. in calitate de cumparator. (altminteri ar fi doar o persoana care trecea prin preajma).

Va ganditi la varianta in care sa trimiteti procura chiar tatalui dvs.? (sa semneze si la stanga/vanzator si la dreapta/cumparator?). Mda, se poate si asta. Dar in acest caz ar trebui ca procura sa fie bine detaliata, continand toate elementele vanzarii. As opta pentru prima varianta.