Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Decizie de impunere pentru plata impozit cladire ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Decizie de impunere pentru plata impozit cladire publica, in calitate de chirias.

In cadrul unui control de la Directia de impozite si taxe a Primariei am fost instiintati ca trebuie sa platim impozit pe incinta din cladirea publica respectiva. Citind legea 571/2003 am constatat ca in baza art.249 al.3 decizia de impunere pare a fi corecta.
Ce nu inteleg, este de ce trebuie sa platim si penalitati. Mentionez ca suntem o societate comerciala, iar controlul a vizat ultimii 5 ani. Faptul ca timp de 5 ani primaria nu ne-a notificat o exonereaza si singurii vinovati suntem numai noi, pentru ca nu am anuntat proprietarul ca suntem chiriasii lui? Multumesc
Da. este legal. La data inchirierii trebuia sa depuneti declaratia de impozitare....
Inteleg, dar daca inchirierea s-a produs cu mult inainte de 2003? Este acelasi lucru? Trebuia sa declar la intrarea in vigoare a codului fiscal pe 2003?
trebuia sa declarati cand a intrat in vigoare articolul respectiv. in 2003 poate nu exista respectivul articol sau poate a suferit modificari.

(3) În cazul unei clădiri, aflată în administrarea sau în folosinţa, după caz, a altei persoane şi pentru care se datorează chirie în baza unui contract de închiriere, impozitul pe clădiri se datorează de către proprietar.
(3) Pentru clădirile proprietate publică sau privată a statului ori a unităţilor administrativ-teritoriale concesionate, închiriate, date în administrare ori în folosinţă, după caz, persoanelor juridice, altele decât cele de drept public, se stabileşte taxa pe clădiri, care reprezintă sarcina fiscală a concesionarilor, locatarilor, titularilor dreptului de administrare sau de folosinţă, după caz, în condiţii similare impozitului pe clădiri.