Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Sant din Tg-Mures si avem o excutare siita asupra unui imobil care a fost reconstruit in anul 2006 dar nu s-a facut evidentierea in cartea funciara a modificarillo-in CF apare ca si casa din caramida cu patru camere, bucatarie si baie, acoperita cu tigla si la subsol pivnita, dar momentan estecu regim S+P+mansarda, compusa din 7 camere, bucatarie, 4 bai, 4 holuri, 5 terase, 2 incaperi pivnita, acoperita cu tabla ondulata, izolata termic pe exterior. Executorul la propunerea bancii a stabilit un evaluator pentru intocmirea dosarului de evaluare dar acle evaluator fiin din Bucuresti nu a fost la fata locului, a trimis pe un asazis reprezentant din Tg.-Mures, care a facut doar poze in tot imobilul si in rest nici o masuratoare sau verificare si cu toate acestea din cele comunicate de executor ”experutul in evaluari desmnat, a intocmit si semnat” dosarul de evaluare, in baza caruia executorul judecatoresc a stabilit pretul de pornire a licitatiei de vanzare a imobilului, printr-o decizie definitiva si irevocabila fara cai de atac, fara sa ne aduca la cunostinta macar in prealabil despre continutul dosarului de evaluare.
Eu stiam ca aveam dreptul la a contesta valoarea de licitatie .
Este legal mdul cum s-a procedat, tinand cont si de faptul ca de fapt evaluatorul pute spune ca a facut evaluarea doar din ”auzite si din pix”, fara sa vina la fata locului si sa faca el personal constatari?
Mentionez ca momentan avem pe rol la judecatoria sectorului 2 o contestatie la executarea silita care este in curs de judecare in faza de fond si executorului i s-a ceru sa transmita la instanta dosarul de executare. Mai poate continua executorul procedura de executare silita pana cand nu se pronunta instanta? Cu stima Vasile T.
Daca nu sunteti multumit de felul in care executorul a dispus efectuarea expertizei evaluatorii, puteti sa faceti contestatie la executare numai cu privire la acel act de executare (evaluarea).
Daca aveti deja o contestatie la executare prin care nu ati cerut si SUSPENDAREA executarii pana la solutionare, executarea silita nu se opreste.