avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Instrainare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Instrainare autoturism

Buna ziua,

Am cumparat in luna octombrie 2014 un autoturism si pe talonul masinii, vechiul proprietar a scris "instrainata catre...numele meu".
Eu nu am facut decat sa inregistrez masina pe numele meu la administratia financiara de care apartin.
Masina trebuia in termen de 30 de zile de la achizitionare sa fie inscrisa, dar fiindca nu am vaut bani pentru taxa de timbru si RAR, am vandut o altcuiva.
S a facut un contract de vanzare cumparare pe baza caruia am radiat o de pe numele meu de la administratia financiara.
Am predat toate documentele noului proprietar, inclusiv talonul pe care este scris pe spate numele meu de catre primul proprietar.
Noul proprietar a incheiat si o asigurare pentru aceasta masina pe numele altcuiva, in ce mod ma poate afecta pe mine acest lucru si faptul ca nu am inscris o niciodata inainte de vanzare si ca pe talon a ramas scris ca a fost instrainata pe numele meu.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: elyn , utilizator 10:06, 23 Decembrie 2014
Sunt aspecte contradictorii in afirmatiile dvs ,initial afirmati
Eu nu am facut decat sa inregistrez masina pe numele meu la administratia financiara de care apartin.
dupa care reveniti cu precizarea f
aptul ca nu am inscris o niciodata inainte de vanzare

Initial declarati ca ati inscris bunul auto la administratia financiara de unde apartin ...
Actele si actiunile desfasurate de catre cumparator ulterior tranzactionarii auto nu va sunt opozabile
Eu am inregistrat masina doar la administratia financiara, nu am fost si la ANAF, nu am fost la RAR si nici nu am inmatriculat o! Aceasta era procedura completa!
Fara celelalte 2 conditii, adica RAR si ANAF, masina nu putea fi inmatriculata.
Intrebarea mea era, ce se intampla cu talonul pe care este scris de primul proprietar, numele meu (instrainata catre....)?
Acest talon a fost predat urmatorului cumparator, cu acea precizare pe verso.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare mașină GentianaM GentianaM Buna ziua! Am urmatoarea problema. In urma cu cateva luni am.vandut masina , persoana căruia am vandut-o ne-a tot amânat cu înmatriculare pe numele lui, din ... (vezi toată discuția)
Copie certificat de inmatriculare enepaul enepaul Buna ziua. Anul trecut pe data de 8 februarie am vandut o masina, pe spatele certificatului de inmatriculare a fost scris \"instrainat catre persoana care a ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare a unui autoturism? cristache paula cristache paula buna va rog mult ajutati-ma si pe mine in urmatorea probleme: tatal meu in urma cu 8 ani a vandut o masina unei rude fara sa faca acte,acea ruda a vandut ... (vezi toată discuția)