Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie extindere spatiu parter bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie extindere spatiu parter bloc

Buna ziua,

este un bloc cu balcoanele in exterior. e posibil ca autorizatia de constructie pentru extinderea cabinetului medical de la parter sa permita pe inaltime depasirea plafonului? unei rude care sta la etajul 1 i-a ajuns constructia pana la jumatatea balconului, iar constructorii sustin ca au o autorizatie in regula. multumesc anticipat!
sesizati inspectai in constructii..si ei va vor da un raspuns pertinent:)
Ca solutie tehnica pentru asigurarea rezistentei extinderii constructiei este temeinic ca noua constructie sa fie legata de structura de rezistenta verticala
Teoretic exista o diafragma orizontala care reprezinta planseul atat pentru camera cat si pentru balcon,respectiv plafonul pentru apartamentul situat inferior,
Pentru ca extinderea sa intereseze proprietatea rudei dvs,proprietarul de la parter era obligat sa solicite acordul acestuia
Se poate verifica legalitatea extinderii atat la asociatia de proprietari unde trebuie sa fie depuse documentele justificative care trebuiesc completate in cartea tehnica a constructiei cat si la serviciul urbanism din primarie