avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, nu stiu daca mai este activa aceasta pagina ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, nu stiu daca mai este activa aceasta pagina dar as ...

Buna ziua, nu stiu daca mai este activa aceasta pagina dar as avea o intrebare:
Locuiesc intr-un apartament la etaj 1 si as dori extinderea dormitorului (practic as dori un mini balcon), avand in vedere ca nu m-am mai confruntat cu o astfel de situatie, voiam sa stiu daca este posibil si daca am nevoie de autorizatie sau aprobarea locatarilor. - Pe palierul cu dormitorul nu mai exista niciun balcon, stiu ca ar fi ciudat sa rasara un mini balcon dintr-o data, dar sper macar la o mica posibilitate. :)
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:17, 13 Aprilie 2021
Aveti nevoie de autorizatie de constructie.
Putin mai detaliat? Am cautat si nu am gasit niciuna care sa se conformeze cerintei mele. De exemplu:
- ''autorizatie de construire balcon la parter''
- ''autorizatie de construire mansarda
- ''autorizatie de contruire si amenajari terasa''

Si sincer nu stiu la care ma incadrez, fiind la etajul 1.
Ultima modificare: Luni, 12 Aprilie 2021
IceTea, utilizator
Pentru ca interesul dv vizreaza majorarea spatiului suplimentar proiectului tehnic initial,obligatoriu este necesar proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Deoarece modificarea dorita de dv genereaza modificarea aspectului exterior al fatadei imobilului d elocuit in comun care reprezinta parte comuna,conform disp L nr 196/2018 obligatoriu aveti nevoie de acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari
Dar...deoarece pe tronsonul in discutie sau pe scara respectiva precizati ca nu mai exista alte balcoane,sanse sa obtineti acordurile pentru modificare structura de rezistenta condominiu sunt reduse
Anterior demararii demersurilor ,contactati si solicitati relatii la serviciul urbanism din primaria teritoriala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere balcon Ancaaaaaaa Ancaaaaaaa Buna ziua, Ma aflu in situatia in care vreau sa cumpar un apartament la parterul unui bloc nou direct de la dezvoltaror. Situatia este urmatoarea: receptia ... (vezi toată discuția)
Autorizatie inchidere balcon glabela glabela Buna ziua , pentru inchiderea balconului cu tamplarie pvc si geam termopan este necesara autorizatie de constructie. Va rog sa precizati articolul din legea ... (vezi toată discuția)
Daune cauzate de vant - extensie balcon parter vijeliedeprimavara vijeliedeprimavara Vecinul de la parter si-a facut balcon (extensie) mai mare decat amprenta balcoanelor de la etaj - cu tot cu acoperis de tabla. Daca cade un ghiveci pe ... (vezi toată discuția)