Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, nu stiu daca mai este activa aceasta pagina ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, nu stiu daca mai este activa aceasta pagina dar as ...

Buna ziua, nu stiu daca mai este activa aceasta pagina dar as avea o intrebare:
Locuiesc intr-un apartament la etaj 1 si as dori extinderea dormitorului (practic as dori un mini balcon), avand in vedere ca nu m-am mai confruntat cu o astfel de situatie, voiam sa stiu daca este posibil si daca am nevoie de autorizatie sau aprobarea locatarilor. - Pe palierul cu dormitorul nu mai exista niciun balcon, stiu ca ar fi ciudat sa rasara un mini balcon dintr-o data, dar sper macar la o mica posibilitate. :)
Aveti nevoie de autorizatie de constructie.
Putin mai detaliat? Am cautat si nu am gasit niciuna care sa se conformeze cerintei mele. De exemplu:
- ''autorizatie de construire balcon la parter''
- ''autorizatie de construire mansarda
- ''autorizatie de contruire si amenajari terasa''

Si sincer nu stiu la care ma incadrez, fiind la etajul 1.
IceTea, utilizator
Pentru ca interesul dv vizreaza majorarea spatiului suplimentar proiectului tehnic initial,obligatoriu este necesar proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Deoarece modificarea dorita de dv genereaza modificarea aspectului exterior al fatadei imobilului d elocuit in comun care reprezinta parte comuna,conform disp L nr 196/2018 obligatoriu aveti nevoie de acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari
Dar...deoarece pe tronsonul in discutie sau pe scara respectiva precizati ca nu mai exista alte balcoane,sanse sa obtineti acordurile pentru modificare structura de rezistenta condominiu sunt reduse
Anterior demararii demersurilor ,contactati si solicitati relatii la serviciul urbanism din primaria teritoriala